Як догодити суницям ?
Цю багаторічну культуру звичайно вирощують на одному місці три-чотири роки, а то й більше. Тому особливу увагу слід приділяти передпосадковому періоду і підготовці ділянки. Найкращі попередники для суниць - зеленні, редиска, салат, кріп, селера, цибуля, часник, морква, столові буряки і рання капуста. Не рекомендується садити суниці після картоплі, томатів, огірків - ці культури посилюють захворювання суниць на вертицильозне в'янення. Суниці радують кращим урожаєм на дерново-підзолистих, супіщаних і легких суглинистих грунтах, багатих на органічні речовини. Ділянку з кислим грунтом вапнують за 1-2 роки до садіння суниць (200-500 г вапна на кв. м). Добрива краще вносити заздалегідь - восени. При перекопуванні: 6-8 кг перегною або компосту (на бідних грунтах дозу подвоюють), 30-40 г подвійного суперфосфату і 15-20 г сірчанокислого або хлористого калію на кв. м. Органічні добрива можна замінити сівбою сидеральних культур. На другий рік після садіння навесні, на початку росту, під суниці вносять 15г сульфату амонію, 10 г аміачної селітри на кв. м, на третій рік - 35 г нітроамофоски або 15 г сульфату амонію на кв. м, на четвертий - 10 г сульфату амонію на кв. м. Для підвищення урожайності і поліпшення якості ягід роблять позакореневі підживлення мікроелементами (марганець, бор, молібден). Це покращує обмін речовин у рослинах, посилює їх стійкість до посухи і хвороб. Нестача мікроелементів у грунті знижує ефективність дії фосфорних і калійних добрив.
На початку росту суниці підживлюють сумішшю мікроелементів (50 г марганцівки,15 г борної кислоти і 2 г молібденовокислого амонію на 10 л води). Обробка в серпні 0,3%-ним розчином сечовини (30 г на 10 л води) забезпечує стійке закладання плодових бруньок. Усі обприскування робляться ввечері або в похмуру погоду без дощу. Плодові бруньки у суниць (це слід пам'ятати) починають формуватись наприкінці літа - на початку осені. У ранніх сортів цей процес починається раніше, ніж у пізніх. На закладання плодових бруньок позитивно впливають належна вологість грунту, своєчасне розпушування і внесення добрив. Тому на другий і третій рік після садіння під суниці вносять 20-30 г суперфосфату і 10 г сульфату калію на кв. м. Добрива краще загортати в борозенки між рядками на відстані 15-20 см від рослин, попередньо добре поливши грунт. Азотні добрива застосовувати в цей час не варто: це призведе до посиленого росту листя замість закладання плодових бруньок. Удобрення ремонтантних суниць має деякі особливості. Плодоносять вони з липня до глибокої осені з невеликою перервою, тому для них треба робити кілька додаткових кореневих підживлень мінеральними добривами. Для приваблення запилювачів рослин деякі господарі по краях грядки висівають кріп, висаджують лілеї, садові конвалії, а для відлякування слимаків - петрушку.
Часник - дуже ефективний засіб проти попелиць, кліщів і медяниць, бактерій, грибкових захворювань. Фітонциди часнику тримаються у повітрі майже дві доби, а цибульні руйнуються через 3-4 години. Не переносять запаху часнику і мурашки - треба розкласти на їхніх стежках невеликі зубки. Потовчений часник, змішаний із камфорою, ефективно діє проти кротів. У лушпинні цибулі , крім ефірних олій, міститьсякислота, отруйна для багатьох збудників грибкових хвороб. Це лушпиння можна розсипати на грядці з суницями, що вберігатиме рослини від довгоносика і земляного кліща, сухої гнилі плодів. Із цибулею "дружать" капуста, буряки, томати, салат, чабер, садовий цикорій. Однак вона несумісна з горохом і квасолею.