Місцеві вибори 2015
(маленький лікбез)
25 жовтня 2015 р. на Україну очікують місцеві вибори. Відповідно до закону "Про місцеві вибори", ці вибори повинні проходити за пропорційною системою, а сільських та селищних рад - за мажоритарною системою. Закон виключає участь політичних блоків, а також передбачає, що вибори не відбудуться на частині Донбасу та в Криму.
Отже, з 26 серпня до 1 вересня партії, які мають намір брати участь у виборах, мають право подати свої кандидатури до складу обласних, районних та міських виборчих комісій. Мабуть головною проблемою буде швидко зорієнтуватися, хто йде у кандидати, а хто – у комісії. У 2006 та 2010 роках це породжувало серйозні конфлікти.
Офіційно виборчий процес стартує 5 вересня, а ЦВК цього дня має провести жеребкування складу та керівництва територіальних обласних, міських (обласного значення) і районних виборчих комісій.
Із 18 членів обласних, районних та міських комісій 12 місць зарезервовано за шістьма парламентськими партіями, а решту розділять між іншими учасниками виборів.
До 12 вересня ТВК за таким же принципом мають сформувати міські (окрім обласного значення), районні у містах та сільські виборчі комісії.
Спостерігачів від партій і спостерігачів на конкретних округах від громадських організацій реєструватимуть до 19 жовтня.
До 14 вересня ЗМІ мають офіційно оприлюднити свої розцінки для розміщення політичної реклами.
Специфіка нинішньої виборчої системи полягає у тому, що представники партій змагатимуться за місця у радах в одномандатних округах, але проходження депутата буде залежати від загального результату партії в регіоні.
До 16 вересня виборчі комісії мають встановити чіткі межі округів на вибори в сільські ради, до 17 вересня – в районні та міські ради, а до 19 вересня – в обласні ради.
Від 5 до 19 вересня партії мають проводити з’їзди та конференції для ухвалення рішення про участь у місцевих виборах, щоб отримати право висувати кандидатів. Офіційно висувати кандидатів у депутати і мери місцеві осередки почнуть 21 вересня; дедлайн для охочих взяти участь у виборах - 30 вересня. Першого жовтня виборчі комісії мають ухвалити остаточні рішення про реєстрацію чи відмову кандидатам.
Реєстрація кандидатів триватиме з 21 по 30 вересня Тільки від моменту реєстрації кандидати отримують право офіційно агітувати і вести кампанію. До 5 жовтня кандидати ще мають право відмовитись від балотування. До 7 жовтня усі територіальні виборчі комісії мають завершити зняття з реєстрації охочих кандидатів і затвердити остаточний текст виборчого бюлетеня. Усіх, хто в силу різних обставин вибуде з виборчої гонки після цього дня, доведеться викреслювати з бюлетеня вручну...
До речі…
Як повідомив директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної державної адміністрації Андрій Подорван, на Чернігівщині станом на кінець серпня 2015 року зареєстровано більше 200 партій (за останні роки 5 було знято з реєстрації). За його словами, у цьому списку є «оригінальні випадки» : наприклад, блок ДартаВейдера, або «Русский блок», який, щоправда, закрили минулого року. Зазначена ж вище кількість – це всі офіційно зареєстровані партії. А які з них реально працюють, то вже робіть висновки самі.
Нагадаємо, що для проходження в ради встановлено 5% виборчий бар'єр для партій (на виборах у 2010 році діяв 3% бар'єр).
Додамо, що на місцевих виборах 25 жовтня не зможуть проголосувати мобілізовані, переселенці з Донбасу та окупованого Кримського півострова, чернігівці, які перебувають за кордоном і люди, яких судом визнано недієздатними. Про це під час засідання прес-центру «Місцеві вибори 2015. Чернігівщина» розповів начальник відділу адміністрування ОДА Валерій Білоокий. За його словами, станом на початок вересня на Чернігівщині зареєстровано близько 852-х тисяч виборців ( з роками кількість виборців зменшується: у 2010 році на Чернігівщині було зареєстровано понад 881 тисяча виборців).
Продовження буде...