ПРОЦЕС ПІШОВ Коли прийде призначений день, не дозволяйте собі думати, що кидаєте палити назавжди. Від цієї думки людині здається, що це нелегке завдання. Натомість просто кожен ранок давайте собі слово, що сьогодні ви не викурите жодної сигарети. Якщо ви відчуваєте, що відмовитися повністю для вас важко, кидайте поступово. Щодня викурюйте на одну сигарету менше, ніж напередодні — до тих пір, поки не прийде день, в який за планом палити не треба. Коли виникає потяг, з`їдайте замість сигарети жменьку насіння, цукерку, яблуко. Якщо ви палили міцні сигарети, перейдіть на більш легкі, якщо палили легкі, перейдіть на безнікотинові сигарети — на основі чабрецю. Вони продаються в аптеках у вільному доступі. Але у будь-якому випадку врешті-решт знижуйте дозу і "зав`язуйте".
ДОПОМОЖИ СОБІ САМ У перші дні без сигарет у багатьох виникає така проблема, як запор. Не варто кидатися в крайність і приймати проносне. Є краще рішення — вранці, відразу ж після пробудження, випити 1—2 чашки теплої кип`яченої води. Після сніданку, втім як і після кожного прийому їжі, полощіть рот 1—2%-м розчином таніну або м`ятним настоєм. Ці маніпуляції притуплять бажання закурити. Протягом дня пийте багато рідини — вода і соки-фреш. Вони допоможуть швидше вивести токсини, накопичені за "димні" роки. Особливо хороший в цьому плані грейпфрутовий сік — у ньому значний вміст вітаміну С, який "виганяє" з організму сигаретні шлаки.
ЯКЩО ПУХНУТЬ ВУХА Якщо турбує синдром відміни нікотину — "пухнуть вуха", "крутить пальці" і дуже тягне закурити, потрібно зібрати волю в кулак і зробити дихальну вправу: повністю видихнувши повітря з легенів, на декілька секунд затримати дихання і глибоко вдихнути. Не рекомендується робити цю вправу за кермом — після її виконання в 5 разів збільшується надходження кисню в мозок — може запаморочитися голова. Після цього можна провести експрес-самомасаж. Понатискавши на зони, багаті біологічно активними точками, рефлекторно посилюється кровообіг і спазми, що викликають синдром відміни, проходять. Вправи для самомасажу показав психотерапевт Олександр Фартушний. Тривалість кожної вправи — до хвилини.
Вправа 1. По черзі розімніть пальці рук. Масажуйте кожну фалангу. Вправа 2. Розімніть кисті. Зводьте їх таким чином: складайте пальці в "замок", обертайте міцно стислими кулаками. Вправа 3. Помасажуйте вушні раковини, особливо добре опрацьовуйте мочки вух.
КУДИ БІГТИ, ЯКЩО НЕМАЄ БАЖАННЯ ПАЛИТИ І НЕМАЄ СИЛ КИНУТИ Проте не всім залежним вдається кинути шкідливу звичку. Рано чи пізно дорога приводить курця в приватні медклініки, де вони і одержують допомогу. Як правило, щоб розпрощатися з нікотином, достатньо 3—5 відвідин фахівця протягом місяця. Якщо один візит в середньому по Києву коштує 120—150 грн., то означає, "відкупитися" від шкідливої звички можна за 480—750 грн. Крім того, після того, як ви кинули, близько тижня може турбувати синдром відміни нікотину. Його лікування — ще близько 150 грн. Що ж пропонують в клініках?
ЯКЩО ПОТРІБНО КИНУТИ ПАЛИТИ ГЕШТАЛЬТ-ТЕРАПІЯ У чому суть. Психотерапія, направлена на усвідомлення причини, що примушує людину братися за сигарети і знищення цього комплексу шляхом ліквідації цієї причини або зміну ставлення до неї. Скільки потрібно сеансів. 3—5 сеансів. Вартість. Один сеанс коштує 120грн.
Кому підійде. Тим, хто любить "копатися" в собі КОДУВАННЯ У чому суть. Лікування складається з двох частин. На першій психотерапевт готує людину до відмови від тютюну. Якийсь час людина вариться в своїх думках, потім приходить на другий сеанс, де фахівець і програмує на зникнення потягу. За бажанням пацієнта програма кодування тютюнової залежності складається на будь-який термін. До сеансу необхідно протягом 24 годин не палити. Скільки потрібно сеансів. 1—2 сеанси. Вартість. 130—150 грн. Кому підійде. Людям емоційного складу. ГІПНОЗ В чому суть. Людина вводиться в глибокий транс і в цьому стані їй в підсвідомість забивають думку про відсутність потягу до тютюну.
Скільки потрібно сеансів. Один. Вартість. Близько 200 грн. Кому підійде. Тільки тим, на кого решта всіх психотерапевтичних методів не подіяла. В першу чергу пробувати його не рекомендується.
ЩО ДОПОМОГЛО КИНУТИ ПАЛИТИ ЗІРКАМ?
Павлу Зіброву — слово. Народний артист палив зі шкільної лави. Зав`язав зі шкідливою звичкою шість років тому, бо дав слово рідній людині. "Мати перед смертю попросила мене не палити, — згадує співак, — і я дав їй слово більше не "диміти". А щоб менше тягнуло, я віддав свою улюблену запальничку першому зутрічному". Коментар. Такий спосіб ефективний для людей, у яких в житті є щось святе. Для когось це мати, для когось — дитина, кохана людина. Якщо дати їм клятву, це спрацьовує. Але якщо людина готова "все віддати", це не його шлях. Гарику Кричевському — перебір. Виконавець "блатних" пісень не розлучався з пачкою сигарет 11 років. Кинув від перебору нікотину. "На записі одного з альбомів я дуже багато палив. Сигарета за сигаретою, декілька пачок на день. І воднораз мені стало ніяково і я просто відчув, що остання сигарета була зайвою. Ніякої ломки і опухання вух не було і ні у кого з моїх знайомих, які кидали палити, теж, все це міф". Коментар. Спосіб "перебору" потрібно узяти на замітку батькам, охочим відучити чадо палити. Правильно ця процедура проводиться так: застукавши на гарячому, узяти сина (дочку) за руку, відвести в затишне місце і примусити палити у вашій присутності сигарету за сигаретою. Фрази для озвучування процесу: "Пали, пали, напалюйся", "Тепер ти зрозумів? Щоб більше ніколи!" і т.п." Лесю Подерв’янському — абстракція. Кинути палити дуже легко, стверджує письменник, головне хотіти цього і уміти абстрагуватися. «Ніякої фізичної залежності немає, бажання палити — тільки в голові. — говорить автор соромливої версії "Гамлета" — Тому в ту хвилину, коли хочеться узяти сигарету, досить абстрагуватися, подумати про хороше. Сила волі тут ні при чому, це просто психотехніка. Через тиждень бажання палити зникає».
Коментар. Позитив — кращі ліки від стресу. Цей прийом використовується і в психотерапевтичній техніці, коли у момент потягу до сигарети людина відволікається на малюнок, медитацію з уявленням природи, свого улюбленого місця, неба. Для зміцнення ефекту на піці цих переживань психотерапевт може несподівано пустити в обличчя струмінь тютюнового диму. Тоді людина краще розуміє, яка це гидота. Що, окрім нікотину містить тютюновий дим?Тютюновий дим — це суміш газів, пари і найдрібніших частинок твердих речовин. Всього їх близько 4000. Гази і пари — це 90 відсотків. Основний газ — чадний (З, монооксид вуглецю). «Тверда» складова — приблизно 10% диму. Що ж до неї належить?Ацетон — головний компонент рідини для зняття лаку з нігтів. Бензпирен — один із сильних канцерогенів, також міститься у вугільній смолі.Бутан — легкозаймиста рідина, додають у паливні продукти. Кадмій — хімічний елемент, що пошкоджує печінку, нирки і мозок. Миш`як — отруйна речовина, що використовується для вбивання нервів у стоматології, канцероген. Полоній-210 — радіоактивний елемент, канцероген.
Гліколь — речовина, яку додають в антикорозійну рідину. Фенол — отрутохімікат, який використовують при виготовленні пластмаси і дезинфекції приміщень. Свинець — хімічний елемент, при отруєнні яким ушкоджуються клітини головного мозку. Формальдегід — токсичний хімікат, що використовується для бальзамування померлих. Толуол — токсичний компонент соснової смоли і нафти, входить до складу багатьох лаків і фарб. Ціаністий водень — вбиває імунну систему легенів, призводить до бронхіту.
П`ЯТЬ МІФІВ ПРО КУРІННЯ
1. Сигарети знімають стресНі, підсилюють. Нікотин, що міститься в тютюнових виробах, викликає викид адреналіну, внаслідок чого у людини підвищується тиск, прискорюється серцебиття, підвищується рівень цукру в крові, через що тютюн підвищує чутливість до стресу. Але разом із цим нікотин ще й отруйний, оскільки токсично діє на мозок. Окрім нього, з тютюновим димом в організм потрапляє безліч інших шкідливих речовин, які поступово призводять до погіршення здоров`я. І чим воно стає слабкіше, тим більше схильною до стресів стає людина.
2. Кинувши палити, можна набрати вагуТільки на короткий час. Через декілька місяців, прожитих без сигарет, вага стає нормальною, тому що організм оздоровлюється і саморегулюється.