Історія колекціонування
Колекціонування відоме з якнайдавніших часів. Починаючи з II тисячоліття до н.е. в Уре і інших містах Дворіччя писарі збирали релігійні, літературні і наукові тексти, написані клинописом на глиняних табличках. Так виникали приватні і царські бібліотеки. Проте як особливий напрям людській діяльності колекціонування виник і отримав розвиток в епоху Відродження. У початковий період колекціонування мало універсальний характер. Так, в збірках родини Медичі у Флоренції разом з витворами мистецтва були різноманітні унікальні предмети і мінерали з багатьох країн. Збирачами рідкостей були Людовик XIV, французькі кардинали Ришельє і Мазаріні, папа Юлій II і Лев X, імператор Карл V та ін. Нерідко формою колекціонування було створення так званих кабінетів «курйозних» речей. У Росії на початку 18 ст. колекцією такого роду були Петровська кунсткамера, а також низка приватних колекцій, зокрема Я. В. Брюса (у кабінеті Брюса крім численних старовин, природних, історичних об'єктів, фізичних приладів та ін., знаходилася і одна з перших відомих в Росії колекцій монет і медалей). Відомими універсальними зібраннями були колекції І. В. Гете в Німеччині і американського художника і природодослідника Ч. У. Піла в США. У 2-ій половині 18 ст. набули поширення спеціалізовані колекції історичних пам'ятників, витворів образотворчого мистецтва і т п.
З диференціацією наук в 19 ст. почали створюватися спеціалізовані колекції однорідних предметів, об'єднаних загальною пізнавальною метою. Великий вплив на Колекціонування природничонаукових об'єктів зробила розробка основ наукової систематизації. В процесі розвитку Колекціонування зміцнювалися його зв'язки як з природними науками, так і допоміжними історичними дисциплінами. Колекціонування сприяло розвитку нумізматики, геральдики, а також археології, етнографії і ін. Оформилися самостійні напрями колекціонування: наукове, учбове, аматорське(непрофесійне). У формуванні наукового колекціонування провідна роль належала музеям. Видну роль зіграв генеральний директор Берлінських музеїв В. фон Боді. Учбове колекціонування має на меті розвиток дослідницьких навиків учнів; учбові колекції є ефективним засобом наочності в навчанні. У аматорському(любительському) Колекціонування отримує розповсюдження систематичний підбір предметів, здійснюваний на базі наукової систематизації окремих галузей знань. З появою масових видів Колекціонування - філателії, боністики, любительської нумізматики, філуменії, філокартії, фалеристики, філофонії та ін. Значне місце серед аматорських(любительських )колекцій почали займати тематичні збори, що припускають підбір різних матеріалів по певних темах. Процес створення зібрань яких-небудь об'єктів, організовується на основі структурних або системних принципів. Колекціонування зв'язане з пошуком відповідних об'єктів, їх систематизацією, зберіганням і експонуванням. Колекціонування вважається яскравою і глибоко своєрідною областю творчості, а будь-яка колекція по своєму складу, величині і структурі є результатом цієї творчої діяльності.
цікаві факти:
* У колекції одного лондонського банкіра близько 5,5 тисяч обгорток від жуйок. Незвичайні фантики він почав збирати ще у віці 10 років. Коли визначився брак місця для їх зберігання, він звільнив під них гардероб, викинувши всі речі своєї дружини, через що та пішла від нього.
* Особливою любов'ю і популярністю в Європі користуються скульптурки садових гномів. Дуже часто ці милі керамічні вироби пропадають після свят. А одна швейцарка зібрала їх більше 2 тисяч.
* На дачі колишнього інженера з Вільнюса знаходиться 56 пам'ятників Леніну, Сталіну, Брежневу і керівникам соціалістичних країн Східної Європи, так званих «занепалих ідолів». Свою колекцію він почав збирати більше десяти років тому.
* Колекція екслібрисів Пауля Амбура. Він з Естонії. Листувався майже з 200 колекціонерами з 32 країн. Його колекція мала близько 40 000 знаків. Окрім екслібрисів, він збирав книжки про ці знаки (близько 500) і сам написав 30 досліджень про екслібрис.
* Ще в дитинстві майбутня фінансова акула Девід Рокфеллер почав збирати комах. Зараз мільйонерові 93 року, його колекція налічує 157 тис. видів і оцінюється в 2,7 млрд дол. Рокфеллер навіть відкрив три абсолютно нових види, два з яких отримали назви на його честь.
* Англійський лорд Пітер Палумбо ще з шестидесятих років почав «збирати» архітектуру: модерністські будинки маловідомих тоді Ле Корбюзьє, Міс Ван Дер Рое, Райта. Зараз він володіє десятком шедеврів архітектури на різних континентах. Всі свої покупки він реставрує і нерідко відкриває як музеї.