Новини району  | Останні оновлення | Знай наших | Анонс газети "Маяк"
Додай нас у друзі vk.com
 Група "гість"Вітаю Вас Бажаний госте | RSS
Головна | Мій профіль | Вихід
| Реєстрація | Вхід

- Меню -

Головна сторінка

Останні ОНОВЛЕННЯ

Новини нашого району

Корюківська Козача Січ

ОГОЛОШЕННЯ

Гучномовець

Квіти +

Знай наших

Каталог файлів

Каталог матеріалів

Форум

Фотоальбом

Влада

МВС повідомляє

Служба Безпеки України

Слово для віруючих

Такого ви ще не бачили

Смаколики

Корюківщина. Вибір...

Гостьова книга

Ваша думка...



Статистика

онлайн усього 1
відвідувачів 1
користувач: 0



Посміємося?



СВЯТКИ

З прадавніх часів зимовий період для українців був особливо насиченим різноманітними звичаями та обрядами. Серед низки зимових свят особливо виділяється період Дванадцятидення (Святки) з кульмінаційними дійствами, що припадали на різдво, Новий рік (за старим стилем) і Хрещення (Водохрещі). Навколо цих дат протягом віків складався надзвичайно багатий комплекс звичаєвості. І хоча ці три головні зимові свята мали ряд специфічних рис-відмінностей, все ж спільного між ними теж було чимало. Оскільки обрядовість кожного з них повинна була виконувати схожі функції: захищати людей від впливу ”злих сил ”, особливо небезпечних у цей період, та забезпечити добробут і щастя сім’ї в наступному році.

Напередодні Різдва звечора ватаги ходили з „зіркою” і починали колядувати. Зміст колядування (як і новорічного щедрування) полягав у тому, що спочатку групи чоловіків, потім парубочої молоді, а пізніше дівчат і дітей заходили на подвір’я кожної хати і, обов’язково спитавши дозволу, виконували ряд обрядодійств, що несли у собі ідеї родючості, піснями славили господарів, бажали їм здоров’я, статків, за що отримували певну винагороду. В основі цих обходів лежали давні магічні уявлення про те, що побажання, сказані в період Новоріччя, мали стати реальністю.

Колядування за своїм походженням є позацерковним звичаєм, що існував ще в язичницьку добу. З прийняттям християнства до традиційних святкових сюжетів додалися нові, в основі яких були фрагменти Священного писання, насамперед про народження Христа і Божу Матір.

Напередодні Нового року побутували урочистості, обходи дворів зі щедрівками. Часто щедрування набирало театралізованого характеру, включаючи рядження – широко популярними були обряди водіння „Кози” та „Меланки”. Активну участь у ритуалах брали діти. Вранці на різдво хлопчики „пахолкували”, а на Новий рік – „засівали” чи „посипали”. Заходячи ще вдосвіта до хати, робили символічне посівання зерном, висловлюючи при цьому традиційні побажання щастя, здоров’я і багатого врожаю.

Свято Богоявлення (Йордань) завершувало різдвяно-новорічний період селянського календаря. Відправивши Службу, священик занурював хреста у воду, після чого вона вважалася освяченою.

Всі намагання „вождів з минулого” обрубати віття могутнього народовеличного древа виявилися марними. Останнім часом, відчувши-таки сокровенний зв’язок з пра-прадавниною, ми починаємо задумуватись про існування свого коріння і нам стає дедалі цікавіше заглиблюватись у культурні традиції рідного народу, пізнавати його побут, поглиблювати власну духовність. Навіть отой примітивний речитатив „щедрик  - ведрик – дайте - вареник...” чути вже рідше, дітвора вивчає об’ємні колядки й щедрівки, та й вдягається театральніше – справжнісінький тобі вертеп! Як же праві були мудрі предки, коли казали: „Забудете минуле – не буде для вас і майбутнього...”

Одна моя знайома, знаючи, що вже тривалий час цікавлюся народними звичаями, спитала, чи не знаю я тої колядки, яка звучала, дещо змікшована разом зі співами Олега Скрипки (Вакула) і Ані Лорак (Оксана), у фінальній пісні новорічного теле-мюзиклу „Вечори на хуторі біля Диканьки”. Мені й самому було б цікаво послухати весь її текст і, за допомогою товариства „Просвіта”, я віднайшов записи того гурту, який називається „Коровай”. Цю ж чудову колядку, шановні читачі, дозвольте і вам запропонувати:

Ой, як же було ізпрежда віка

Ой, дай Бо...

Ой, як не було неба і землі

Дай, Бо-о-же...

А тільки було синєє море

Ой, дай Бо...

На тому морі горіли огні,

Дай Бо-о-же...

Коли тих огнів сиділи святі

Ой, дай Бо...

Радять Радоньку, кого в море послать

Дай, Бо-о-же...

А святий Петро говоре на то

Ой, дай Бо...

Та достань, Петро, жовтого піска,

Дай, Бо-о-же...

Та посіємо по всьому світу

Ой, дай Бо...

Щоб уродилось небо і земля

Дай, Бо-о-же...

Небо – зорями, земля – квітами

Ой, дай Бо...

Із Святками Вас!

Андрій НАВРОДСЬКИЙ
 
Форма входу
Календар
«  Липень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
- Друзі -






















Мой профиль на Freelancehunt.com

Синоптики прогнозують
погода у Корюківці

Телеманія

Наше дзеркало №1
Наше дзеркало №2
Наше дзеркало №3
Наше дзеркало №4

Наше дзеркало №5
Наше дзеркало №6

OФІЦІЙНА Web-СТОРІНКА КОРЮКІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ МОЛОДІЖНОЇ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ
"АЛЬЯНС 3000" ©.