Стрілки перевели, а чи не загубиться «зайва» година?
Як ви вже знаєте, 27 жовтня о 4-й ранку стрілки годинника було переведено на одну годину назад. Перехід на зимовий і літній час відбувся відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 13 травня 1996 р. № 509 "Про порядок обчислення часу на території України". Незважаючи на те, що українці отримали додаткову годину, яку втратили в березні, фахівці з охорони здоров'я запевняють, що перехід на зимовий час може негативно позначитися на фізичному й психологічному стані людей. У першу чергу через те, що за один вихідний адаптуватися до нового режиму складно. Що ж тоді казати про тих, хто працював у ніч з 26-го на 27-е жовтня? З декількома такими працівниками мені вдалося поспілкуватися…
– Та особливо я й не відчув тієї зайвої години, - відповів на мою цікавість інженер електрозв’язку цеху телекомунікаційних послуг № 4 (м.Корюківка) Чернігівської філії ПАТ Укртелеком Олександр Кравченко, який відчергував зміну у ту ніч на годину довше, ніж зазвичай. – Був зосереджений на роботі, то й не помітив, як час промайнув.
Аналогічно на це ж питання відповіли й кілька працівників ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП", що поверталися додому з нічної зміни.
– Якщо по-справжньому зайнятий роботою, то плину часу не помічаєш! – кажуть.
На запитання ж про те, чи буде врахована та «зайва» година в облік робочого часу і чи буде за неї додатково доплачено до заробітної плати (у постанові Кабінету міністрів про це не сказано), жоден з моїх співрозмовників відповісти не зміг.
- Буде, мабуть… Та бухгалтерія ж все знає! - відмахнулися, сміючись.
Керівництво цеху телекомунікаційних послуг № 4 коментувати будь-що без дозволу «вищого керівництва» відмовилося, а от директор з персоналу ПАТ "Слов'янські шпалери - КФТП" Олександр Науменко інформацію з приводу такої ситуації надав залюбки.
– Звичайно, що кожному з працівників, які працювали в ту ніч, оплата нарахується за фактично відпрацьований час з урахуванням підсумованого обліку робочого часу з початку року. За цим прослідкують майстри цехів, - запевнив Олександр Володимирович. - Відповідно й до заробітної платні буде додано певну суму. Ті ж, хто працює на умовах відрядної зарплати, також отримають більше. Бо відрядна (рос.- сдельная) оплата праці – це форма оплати праці найманого працівника, при якій заробіток залежить від кількості вироблених їм одиниць продукції або виконаного обсягу робіт з урахуванням їх якості, складності та умов праці. Тому вони, звичайно, й виробили більше нашої продукції, адже ж працювали на одну годину довше! Думаю, жоден з наших робітників не засмутиться з того приводу, що він «перепрацював» на годину більше.
Що ж, висновки робимо самі: можливо навесні, коли годинникову стрілку переводили на одну годину вперед, то в людей і могли з'являтися проблеми зі сном та відчуття надмірної втоми, бо тоді ж треба було вставати раніше звичного часу. А нещодавній перехід на зимовий час відбувся майже непоміченим. Дехто завдяки цьому зміг трохи підзаробити, дехто ж – просто виспатися…
Слід також зазначити, що не переводять час в Азії, зокрема в таких країнах, як Індія, Японія, Сінгапур, Росія і… вже навіть Бєларусь приєдналася до цього списку. В Україні ж кілька разів пробували відмінити перехід то з літнього на зимовий час, то з зимового на літній. Може й ми 27 жовтня це вже востаннє зробили?